Görsel olarak çok fazla.
Uzun zamandır yakın kardeşlerimle açık hava ekranlarındaydım ve Kyungsung Üniversitesi'ne bir içki içmek için gittim ve bir süre Corona yüzünden ve toplanamadığım için Kyungsung Üniversitesi'nden çok az şey çıktım. Uzun zamandır bilmediğimiz mağazaların ne olduğunu görmek için çok zaman harcadım ve yeni bir yer vardı, ama içeri girecek bir yer bulamadım. Sonunda, Kyungsung Üniversitesi'nin sıcaklarından […]

Uzun zamandır yakın kardeşlerimle açık hava ekranlarındaydım ve Kyungsung Üniversitesi'ne bir içki içmek için gittim ve bir süre Corona yüzünden ve toplanamadığım için Kyungsung Üniversitesi'nden çok az şey çıktım. Uzun zamandır bilmediğimiz mağazaların ne olduğunu görmek için çok zaman harcadım ve yeni bir yer vardı, ama içeri girecek bir yer bulamadım. Sonunda, Kyungsung Üniversitesi'nin sıcaklarından biri olan Yirmi İki Gün seçtim.
Burası, şarap barının orijinal atmosferinin içsel olduğunu hissediyorum, bu yüzden unutulmaz Pukyongdae barlarından biri. Bir zamanlar duyduğumu hatırlıyorum, ama o mağaza kayboluyor ve yerleştirilmiş bir bar, Kyungsung Üniversitesi'nde yirmi yedi yaşında.
Mağazanın her yerine monte edilmiş yumuşak ışıklar nedeniyle, atmosfer normal bardan biraz farklı mı? Gümüş ışık nedeniyle iyi bir bar hissi vardı, bu yüzden onunla çıkmak iyi olurdu.
Çeşitli alkollü içecekler olmasına rağmen, yirmi yedi imza menüsü, fırında bulunan domuz kalamarı olarak adlandırılabilir. Bu yüzden imza menüsüne sipariş verdik.
Temel bir juro, serin bir musluk ve yemek gibi geliyor, ancak ana gelene kadar bir shochu veya bira içerek yemek için kötü bir kombinasyon değil. Özellikle serin ve ekşi tatlı müziğe sahip olan benim tarzımdı.
Yapraklar ve turplar, ana ana likör çıktığında birlikte yemek için önceden hazırlanmıştır.
Ve ana ana fırında görünen domuz göbeği kalamar. Görsel bir kez benzersiz ve olağanüstü bir rahatlama hissi değil mi? Ortadaki tatlı patates geyiği, kalamarın baharatını yakalamak için bir rol oynar, ama benim standartlarımla kalamar o kadar da baharatlı değildi.
Bir anju çıktığında, kalamarı uygun boyutta keser, bu yüzden lütfen biraz dayanın.
Şimdi tam ölçekli bir tatma yapmaya başlayalım. Ben de buğdayım, kardeşler shochu, ama bir tane kaybettik. Hafta içi erkenden gittim ve ilk misafirimdi ve sadece bizdik, bu yüzden çok rahat içebildim.
İlk önce domuz göbeği yedim. Genel domuz göbeğinden farklı olarak, çok gevrek bir yüzeye sahip, sanki kızartılmış gibi hissettirecek kadar gevrek. Ve sonra, aslında, her zaman yediğim domuz eti gibi nemli bir dokuya sahiptim ve bu dokuyu ilk kez gördüğümde çok benzersiz hissettim.
Kalamarın tatlı olduğunu söylüyorlar. Şahsen, sadece iyiydim. Bana biraz daha az tatlı olduğunu mu söylüyorsun? Yine de kalamarın kendisi lezzetli ve yumuşaktı. Sadece sosla 강남셔츠룸 tadına bakabilirsiniz.
Bir kerede yaprakları ve kalamarları ayrı ayrı yemek yerine, bir kerede yemek daha lezzetliydim. Kalamar sosu ve yumuşak bir domuz göbeği karışımı iyiydi.
Tatlı patates geyiği de ortadaydı, ama şahsen, tatlı patates geyiği ile yemek yemeyi sevmiyordum, ama kızların hoşuna gider mi? Unutma, tatlılığı sevmedim, bu yüzden sadece iyiydim.
Bu Gambas. En sevdiğim menülerden biri. Çok hoşuma gitti çünkü tekneyi aramadım, shochu veya bira içicileri.Yirmi yedi Gambas, diğerlerinden çok daha fazla zeytinyağı olduğunu, neredeyse karideslerin daldığını söyledi.

댓글 남기기

이메일은 공개되지 않습니다. 필수 입력창은 * 로 표시되어 있습니다